Okna w projektach dużych domów

okna w dużych domachKiedy decydujemy się na budowę własnego domu, potrzebny jest nam projekt budynku wykonany przez architekta. Możemy zdecydować się na model domu, który znajduje się w ofercie biura architektonicznego, możemy również zamówić projekt dostosowany do naszych indywidualnych preferencji.

 
Wybór projektów domów dużych

Projekty dużych domów stwarzają szerokie pole do popisu dla architektów. Możliwości są bardzo duże. Należy jednak pamiętać, że wszelkie projekty są ograniczone przez pewne przepisy Prawa Budowlanego. Przepisy Prawa Budowlanego dotyczące okien zakładają, że powierzchnia okien powinna wynosić co najmniej tyle, co jedna ósma powierzchni podłogi. Ten wymóg jest stosowany w przypadkach pomieszczeń, które są przystosowane do stałego pobytu w nich ludzi. W pomieszczeniach pomocniczych, takich jak na przykład pomieszczenia gospodarcze, powierzchnia okna powinna wynosić tyle, co minimum jedna dwunasta powierzchni podłogi. Architekt musi uwzględnić tę kwestię w projekcie naszego domu. Należy zdawać sobie sprawę, że jeżeli postanowimy zlikwidować część okien w gotowym projekcie, będziemy zobowiązani zwiększyć powierzchnię pozostałych okien. Inaczej plan naszego domu nie zostanie zaakceptowany.

Okna w projektach domów dużych

Okna są bardzo ważnym elementem każdego domu. Kwestia okien jest kluczowa w projektach domów dużych, które mają być również domami energooszczędnymi. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu domu, użyciu okien wyprodukowanych z określonych materiałów, wybraniu okien o konkretnej powierzchni i umiejscowieniu ich po odpowiednich stronach budynku, sprawimy, że nasz dom będzie pobierał ciepło z promieniowania słonecznego. Zaoszczędzimy w ten sposób na ogrzewaniu budynku. Obecnie wszystkie projekty domów muszą spełniać pewne założenia budownictwa energooszczędnego. Wymuszają to przepisy, które muszą spełniać europejskie normy. W ten sposób wszystkie nowo wybudowane domy są siłą rzeczy domami energooszczędnymi. Jest to bardzo korzystna sytuacja dla ich właścicieli.